Спорната Веда Словена
Видеото е публикувано 22.06.2022г, като автор е посочен Добри Койнов
https://www.youtube.com/watch?v=c9gJQ0DG_sA
Отворете го в нов прозорец за да е видимо едновеменно с този текст. Този текст е писан ръчно, може да има грешки.
00:11 Откъде е Стефан Веркович
01:40 през 1860 г издава една от първите публикации на народни умотворения
02:50 агент на сръбското правителство
03:30 под прякор антикаджията - разказва Йона Маджаров - изпратен, за да намери славянското население в македония и да докаже, че то е сръбско. Обаче Веркович "там намери българи".
04:10 Веркович се запознава през 1865 г. с Иван Гологанов. По това време Гологанов е работел като писар в манастира "Иван Предтеча" (гр.Сер), но Веркович го убеждава да напусне и да работи изцяло за него.
05:44 Веркович участва в Първия Археологически събор в Москва 1867 г.
06:24 Книга първа на Веда Словена излиза през 1874 г. в Белград.
06:56 Иван Вазов пише за Веда Словена "произведе смайване в учените-слависти".
Професор Ходзко обяви, че Веда Словена "внася една революция". Други противоречиви гласове
се разнасяха в Петербург, Харков и Прага. Появи се думата "мистификация".
08:18 По поръка на директора на френския колеж в Атина Емил Тюрнуф(?) - елинист и санскритолог, с проучването на песните се заема Алберт Дюмон. Последния извадил обширен доклад; в изданието на колежа се казва "всички тези песни са изведени от област на юг от пловдив от българи-помаци, те са станали мохамедани от идването на турците и са останали изолирано от другите. Според сведенията, които събрах, аз не мога да се усъмня в честността на професор Веркович... Откритието на тези българо-славянските песни в Родопите изглежда да бъде едно събитие от първостепенна важност."
09:18 Френският консул на просветата натоварва Огюст Дозон - френски консул в Пловдив - да провери на място автентичността на песните. Дозон пристига в Пловдив и след шест недели заминава убеден в автентичността на песните. Той излага мнението си в два обширни доклада с безусловния извод, че "не може да бъде заподозрян, той не би могъл да извърши фалшификация, защото не владее добре български език".
10:10 Намесва се младия френски славист Луи Леже - ръководител в катедрата по славянски езици и литература. Леже е шокиран от твърденията на Веркович и Раковски, че древните траки - македонци и илирийци са принадлежали към индийската раса и че новооткритите песни са съвременни на песните от Ригведа. Това, както и неправилния размер, прозаичния дух и "невъзможността толкова дълги песни да бъдат съхранени в народната памет" го карат да се включи.
10:55 "Песните и поемите събрани в книга първа на Веда Словена не са самобитни. Те са новосъставени и техен съставител е не друг, а издателят им Стефан Веркович.
11:13 В отговор на Леже "Веда Словена" намира горещ привърженик в лицето на поляка - професор по славянски езици в колежа "де франс" в Париж Александър Ходзко, който провъзгласява автентичния характер на песните и изрича думи изпълнени със симпатия към българите.
11:41 През 1874 в чешката академия на науките Йосиф Иречек отрича достоверността на епоса. На същото мнение и неговия син - Константин Иречек. Според К.И. явен знак за фалшификация е съвсем неправилния размер на стиховете, но и невероятното съдържание - как е възможно да са се запазили явни спомени за първото преселение? Все пак Йосиф Иречек отбелязва поетичната ценност на стиховете.
14:54 През 1876 К.Иречек излага негативното си мнение за Веда Словена. Същото е изразено от Григор Начович две години по-рано. Григор Начович се аргументира с това, че не е чувал подобни песни, а самия Петко Р. Славейков е твърдял, че тези веди са фалшификация на компания от учители. Александър Ходзко пише до Веркович предупредително писмо.
16:21 На 7.фев. 1877 Веркович заминава в Русия за да търси там съчувствие.
18:23 През 1881 Веркович издава книга втора. Там е публикуван списък на доста руски велможи, които подкрепят начинанието му.
21:20 Кузман Шапкарев и Димитър Маринов защитават възможността обикновени хора да помнят обемисти стихове.
27:32 Голяма част от второто издание на книгата остава непродадено и носи загуби на Стефан Веркович.
29:31 Иван Шишманов пише "Разгледах цялото му дело.. и разбрах, че фалшификатора е Иван Гологанов". Но по-късно той тръгва по други следи и успява да измоли експедиция с в Родопите за да установи верността на спомените- безуспешно.
32:40 Иван Вазов говори с уважение за Веркович, но приема версията, че Иван Гологанов е фалшификатор.
33:43 Луи Леже казва по същия начин "неправилен размер, прозаичен дух на песните, липса на епическа завършеност".
34:17 Иван Вазов предизвиква във вестник Иван Гологанов да защити автентичността на песните. Иван Гологанов Отговаря "Господин Вазов е измамен, ако мисли, че всички тези паметници аз съм ги събирал. Аз съм ги събирал, но с писма от приятели и много от тези писма още се намират у мен."
35:10 Веркович умира през 1893 г. В София.
37:36 Митрополит Теодосий Скопски (брат на Иван Гологанов) пише статия "Веда Словена". Там той подчертава, че песните са събирани от песнопойци, пътуващи към пазарите. Там той твърди "зная, че тези песни са събирани, а не измислени".
46:18 Обвиненията са вече прехвърлени към Иван Гологанов и той престава да събира песни.
47:26 Стефан Стамболов заема позиция в защита на Гологанов и му предлага пенсия.
49:30 Кръстьо Куюмджиев- списание АБВ от 1981г: Луи Леже критикува Веда Словена възоснова на повърхностни аналогии, без да се е запознал със съдържанието. Казал е "г-н Веркович е търговец на старини. Това е търговия, в която стоката умишлено се остаринява."
53:47 Иван Богданов обещава нова публикация "Веда словена и нащето време".

Линк към новата публикация (не се отваря пряко, първо поискайте "save link as", после отворете от място): VSNVP.PDF

Има двама французи с близки имена - Леандър Леге и Луи Леже - живели в България по онова време (1877)
Ето линк към разказ от Йордан Миленов за Леандър Леге - Вицеконсул на София https://www.bgonair.bg/a/177-operatsiya-istoriya/348856-chuzhdentsite-imat-i-polozhitelna-i-otritsatelna-rolya-v-istoriyata-ni

Ето и за Луи Леже - ръководител в катедрата по славянски езици и литература - Публикация от в. Дума https://duma.bg/?go=news&p=detail&nodeId=59441

Веда Словена песни и легенди в бг https://www.scribd.com/document/472955600/%D0%92%D0%B5%D0%B4%D0%B0-%D0%A1%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%B8-%D0%B8-%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B8-%D0%B2-%D0%B1%D0%B3